Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

Pielęgnacja wiosną i latem

Po okresie zimowego spoczynku, wiosną i przez całe lato, trwa wzmożenie wszystkich procesów życiowych w roślinie. Następuje rozwój i wzrost młodych pędów oraz liści. Aby procesy te mogły przebiegać prawidłowo i rośliny mogły rozwijać się bujnie i zdrowo, trzeba im pomóc przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim należy starannie usuwać z liści i z pędów kurz, który rośliny zawsze „zbierają” z powietrza, nawet w najczystszym pomieszczeniu, a który, zatykając szparki, utrudnia swobodne oddychanie, parowanie i asymilację dwutlenku węgla, niezbędnego do budowy nowych tkanek. Rośliny o większych liściach myje się szmatką lub gąbką, letnią wodą z rozpuszczonym w niej mydłem, potem spłukuje czystą wodą. Drobnolistne opryskuje się delikatnym strumieniem letniej wody, co chroni je także częściowo przed szkodnikami. Kaktusy najlepiej odkurzać pędzelkiem.

Do podstawowych czynników wpływających na wzrost roślin, oprócz światła i powietrza należy woda. Trzeba ją więc teraz, gdy roślina żyje intensywniej, dostarczać w większej ilości, bardzo regularnie, ale jednak nie tak obficie aby ziemia była stale mokra. Nadmiar wody, nawet w okresie wiosennym, może spowodować gnicie korzeni. Ziemia w doniczce powinna być umiarkowanie wilgotna. Nie można stosować ścisłych reguł co do częstotliwości podlewania i ilości dostarczonej wody, gdyż jest to zależne od szeregu czynników, jak: wymagania wodne poszczególnych gatunków, wiek rośliny, temperatura otoczenia, wystawa. Do roślin o dużych wymaganiach należą np. cyperus, czyli papirus, paprocie, begonie, araukaria, do małych zaś kaktusy i inne sukulenty. Bardzo wrażliwe na nadmiar wody są palmy. Rośliny o przeciętnych wymaganiach należy podlewać w okresie wiosenno-letnim dość obficie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna przesychać. Przy wyższych temperaturach w upalne dni lata rośliny wymagają nieraz dwukrotnego podlania w ciągu dnia. Młodsze egzemplarze lub o dużych liściach czy dużej ich masie, albo umieszczone w wystawie nasłonecznionej, potrzebują więcej wody od roślin starszych czy mniej rozkrzewionych lub o grubych mięsistych liściach oraz od ustawionych dalej od światła. Rośliny w okresie tworzenia pączków kwiatowych wymagają obfitszego podlewania niż po rozwinięciu się kwiatów. Brak wody przed zakwitnięciem może spowodować zrzucenie pąków. Pamiętać też trzeba, że rośliny po przesadzeniu początkowo podlewa się umiarkowanie, chroniąc jednocześnie przed zbytnim nasłonecznieniem, później dopiero dostarczać im moża więcej wody.
Podlewać należy zawsze wodą przestała lub deszczową, w godzinach rannych lub przedpołudniowych, raczej rzadziej a obficiej niż często i małymi porcjami. Wodę trzeba kierować na ziemię w doniczce. Nie należy zostawiać na podstawkach wody, która wyciekła z doniczki przy zbytnim podlaniu. W przypadku głębszych podstawek, można ich dno wypełnić kamykami, aby poziom wody nie dochodził do dna doniczki i nie hamował dostępu tlenu. Nie będzie wtedy potrzebne zlewanie wody z podstawki.
Bardzo ważne jest regularne dostarczanie wody, przez co nie dopuszcza się do okresowego przesychania bryły korzeniowej. Gdy wyjeżdżając na krótki czas, nie jest się w stanie zapewnić kwiatom opieki, można przez te kilka dni zabezpieczyć rośliny przed przeschnięciem, wstawiając doniczkę do większej doniczki i wypełniając przestrzeń między nimi mchem mocno nasiąkniętym wodą.
Można również użyć kulek nawadniających, ceramicznych stożków lub nakładek na butelki po napojach.

Od czasu do czasu dobrze jest ostrożnie spulchniać patyczkiem lub wykałaczką powierzchnię ziemi dla większego dopływu tlenu do korzeni.
W miarę nasilania się funkcji życiowych roślin, wzrastają jej wymagania pokarmowe. Dlatego też, począwszy od drugiej połowy marca, do końca sierpnia, dobrze jest co 10—14 dni uzupełniać zasób składników pokarmowych w ziemi przez regularne i prawidłowe nawożenie. Nawożenie pogłówne stosuje się tylko przy roślinach zdrowych i dobrze zakorzenionych, czyli dopiero w około 3-4 tygodnie po przesadzeniu. Trzeba również przestrzegać odpowiedniego dawkowania, ponieważ nadmiar dostarczanych składników powoduje niekorzystne zasolenie ziemi. Lepiej jest nawozić nieco słabiej niż zbyt silnie.