Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

Przesadzanie roślin

Dlaczego przesadzać rośliny

W miarę wzrostu rośliny korzenie rozrastają się, zużywając składniki pokarmowe zawarte w ziemi, która zakwasza się i traci dobrą strukturę. Niezbędne staje się wtedy przesadzenie rośliny. Jeśli źle wykonamy ten zabieg, wpłynie to na nieprawidłowy rozwój, a nawet spowodować może obumarcie.
Rośliny młode, szybko rosnące, powinny być przesadzane co rok, starsze w odstępach. 2—3 lat, a bardzo duże, rosnące w donicach, takie jak: palmy, oleandry, filodendrony nawet co 4 lub 5 lat, chyba że widoczny jest ich zły stan. Jest to niezbędne w momencie, gdy ziemia przerośnięta jest drobnymi, białymi korzonkami (widać to wyraźnie po wybiciu rośliny z doniczki). Nie przesadzanym roślinom można ostrożnie wymienić kilkucentymetrową wierzchnią warstwę ziemi.
Najodpowiedniejszą porą do omawianych zabiegów jest wczesna wiosna, pora poprzedzająca wznowienie wzrostu. Gatunki pochodzące z krajów o ciepłym klimacie przesadzamy już w końcu lutego lub na początku marca. „Mieszkańców” klimatu umiarkowanego – w końcu marca i w początku kwietnia.
Na jakiś czas przed przesadzeniem podlewamy umiarkowanie, a przed zabiegiem robimy jedno-dwudniową przerwę, aby ziemia nie była nadmiernie wilgotna i nie rozsypywała się przy wybijaniu rośliny z doniczki.
Doniczka nie może być za duża. W zbyt obszernym naczyniu ziemia wchłania nadmierną ilość wody, której korzenie nie są w stanie wykorzystać, i która utrudnia dostęp tlenu. Powoduje to zakwaszenie gleby, gnicie korzeni, czego następstwem jest występowanie plam na liściach, opadanie ich, ogólne osłabienie rośliny, a w końcu jej obumieranie. Nowa doniczka powinna mieć średnicę o 2 do 3 cm większą od poprzedniej. Uwaga: doniczki używane szoruje się starannie gorącą wodą z mydłem, nowe – moczy przez kilkanaście godzin w czystej wodzie, aby usunąć ze ścianek szkodliwe dla roślin związki chemiczne.
Ziemia powinna odpowiadać wymaganiom rośliny. Najczęściej stosuje się ziemię inspektową, kompostową lub specjalną mieszankę, zawsze z dodatkiem torfu i piasku. Jeżeli nie możemy kupić to bierzemy ziemię z kretowisk lub z górnej warstwy dobrze nawożonego ogrodu, spod zdrowych warzyw albo spod koniczyny czy lucerny. Dodajemy odkwaszonego torfu oraz ostrego, przemytego piasku rzecznego.
Egzemplarze młodsze, o delikatnych drobnych korzeniach, powinny być sadzone w pulchnej, przewiewnej, próchniczej ziemi z większym dodatkiem rozdrobnionego, mokrego torfu i piasku. Roślinom o grubszych, mięsistych korzeniach można przygotować ziemię nieco cięższą, niekiedy nawet dodając gliniastą. Dla kaktusów czy innych sukulentów konieczny jest dodatek większej ilości piasku. Ziemia powinna być przesiana przez rzadkie sito, aby nie było grubych, nierozłożonych części organicznych. Powinna też być umiarkowanie wilgotna; za sucha — źle chłonie wodę, za mokra – utrudnia przesadzanie.

Jak przesadzać

Doniczkę z rośliną obraca się do góry dnem, trzymając ją w lewej ręce tak, by ziemia opierała się na dłoni, a nasada rośliny znalazła między palcami. Lekko uderzamy brzegiem doniczki o kant stołu i wyjmujemy roślinę. Usuwamy ostrym nożem, lub sekatorem zbutwiałe, gnijące, uszkodzone korzenie, a patyczkiem część starej ziemi spomiędzy korzeni. Na otwór w dnie doniczki kładzie się kilka skorupek glinianych wypukłą stroną do góry i 2-3 centymetrową warstwę grubego piasku, by zapewnić odsączanie nadmiaru wody i umożliwić swobodną cyrkulację powietrza. Następnie sypie się część przygotowanej ziemi i na niej umieszcza roślinę. Korzeni nie należy nigdy zawijać – za długie można trochę przyciąć albo lepiej okręcić nieco wokół boków doniczki. Specjalną uwagę należy zwrócić na prawidłową głębokość sadzenia. Bryła korzeniowa powinna się znaleźć na równi z powierzchnią ziemi, około 1-1,5 cm poniżej brzegu doniczki. Obsypujemy ją ziemią, stale podtrzymując roślinę, ostrożnie ugniatamy puste miejsca. Następnie podlewamy umiarkowanie, aby ziemia przylgnęła dokładnie do korzeni. Kaktusy podlewa się po 2—3 dniach.
Przesadzone rośliny są bardzo wrażliwe i wymagają starannej opieki. Ustawia się je w widnym, lecz nie nasłonecznionym miejscu, podlewa, gdy górna warstwa ziemi przesycha oraz spryskuje przez kilka dni. Można je zasilać dopiero po miesiącu od zabiegu. Rośliny o chorym systemie korzeniowym, na przykład po zalaniu, trzeba traktować szczególnie ostrożnie. Przesadza się je do lżejszej ziemi, często do mniejszej doniczki, aby była zachowana właściwa proporcja. Uszkodzone korzenie trzeba przycinać do zdrowego miejsca i to nieraz dość silnie, przysypując rany sproszkowanym węglem drzewnym.

Zostaw odpowiedź