Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

Odpowiedni dobór roślin

Zieleń jest nieodzownym motywem dekoracyjnym mieszkania. Bez niej nawet najpiękniej urządzony pokój wydaje się dziwnie pusty i nieprzytulny, najskromniejszy natomiast, ozdobiony z umiarem kwiatami, zielenią w oknach lub na ścianie, staje się zaciszny, bliski, weselszy. Tę potrzebę zieleni w mieszkaniu odczuwają na ogół wszyscy bardzo silnie, ale nieraz popadają w przesadę, gromadząc wiele gatunków roślin bez wyboru, bez dostosowania ich do charakteru wnętrza i możliwości prawidłowego ich rozmieszczenia. W takich przypadkach rośliny nie są akcentem dekoracyjnym, a stają się zawadą i sprawiają tylko kłopot.

Niekiedy z uwagi na nieodpowiednie dla nich warunki i utrudnioną pielęgnację zaczynają się „wyciągać”, chorować, przestają już być ozdobą. Konieczne jest więc dokonanie odpowiedniego wyboru, pamiętając, że nie liczba gatunków, lecz jakość roślin decyduje o ich wartości dekoracyjnej. Dla uzyskania właściwych efektów przy wyborze — poza własnym upodobaniem – należy jednocześnie uwzględnić:
—  indywidualne wymagania w stosunku do światła i wilgotności powietrza w mieszkaniu,
—  wielkość i kształt roślin, odpowiednie do rozmiarów i charakteru mieszkania oraz możliwości właściwego rozmieszczenia roślin,
—  możliwość przeznaczenia odpowiedniego czasu na pielęgnację.

Różne gatunki roślin mają swoje konkretne wymagania co do oświetlenia. Większość z nich źle rośnie w zacienieniu, z dala od źródła światła. Stają się wówczas wiotkie, tracą właściwą im żywą zieleń lub ulegają przebarwieniu. Wiele zaś roślin, nawet te, które w naturalnych środowiskach bytowania wystawione są na działanie ostrego słońca, woli światło rozproszone. Narażone na bezpośrednie promienie słoneczne mogą ulec poparzeniu, co objawia się brązowieniem lub czerwienieniem liści I pędów, często tylko z jednej nasłonecznionej strony.

Do pokojów północnych lub o oknach osłoniętych z zewnątrz drzewami, czy murem sąsiednich zabudowań, trzeba wybierać rośliny takie jak: filodendron, czyli monstrea, paprocie, sansewieria, czyli wężownica, aspidistra zwana – ze względu na odporność na niekorzystne warunki -”żelazne liście”, araukaria, czyli igłowa, a ze zwisających i pnących – bluszcz, cissus, trzykrotka, chlorophytum. W takich pomieszczeniach mogą być również uprawiane: begonia, fuksja, asparagus, fiolek afrykański, mirt. Nie znaczy to jednak, że tych roślin nie można umieszczać w pokojach słonecznych, należy jednak ustawiać je datej od okna, w miejscach mniej nasłonecznionych.
Do roślin szczególnie nadających się na okna południowe należą: palmy, draceny, cytryna, papirus (cibora), balsamina, z pnących: hoja, czyli woskownica, pasiflora oraz sukulenty, wśród których przeważają kaktusy. Popularne wśród sukulentów są: agawa, aloes, krassula, czyli grubosz (zwana popularnie „drzewkiem szczęścia”), wilczomlecz, czyli euforbia.
Przy wyborze roślin trzeba też brać pod uwagę ich wielkość, kształt i siłę wzrostu, które powinny być dostosowane do rozmiarów pomieszczenia. Do obszernych    pomieszczeń można wprowadzić duże rośliny ozdobne, jak: palmy, filodendron – monstrea, cytrynę, róże chińską, fikus, lipkę pokojową, dracenę, które rozrastając się, zajmują znaczną przestrzeń. Natomiast w małych mieszkaniach należy uprawiać rośliny o niższym wzroście. Z tego rodzaju na szczególną uwagę zasługują rośliny zwisające i pnące; umieszczone na półkach lub kratach metalowych, zwisające lub rozpięte na ścianie. Nie zajmują one wiele miejsca w pokoju, stanowią efektowny element dekoracyjny.
Gatunków tych roślin jest coraz więcej w uprawie i w sprzedaży. Wielką ich zaletą jest na ogół wytrzymałość na często niezbyt korzystne warunki mieszkaniowe oraz łatwość w uprawie i w rozmnażaniu. Można wśród nich wybrać takie, które należy umieścić bliżej okna, w lepszym oświetleniu albo na ścianie znacznie oddalonej od źródła światła.
Wybierając rośliny do dekoracji wnętrza trzeba również pomyśleć o tym, ile czasu można będzie poświęcić na ich pielęgnację. Jeśli jest go mało, należy wybierać rośliny łatwe w uprawie, odporniejsze na okresowe przesuszenie ziemi czy nadmierne wysuszenie powietrza, nie wymagające troskliwych zabiegów takich, jak częste spryskiwanie, cieniowanie w południe, utrzymywanie równomiernej temperatury itp, Zaniedbania we właściwej pielęgnacji roślin są przyczyną złego i nieestetycznego ich wyglądu. W takim przypadku uprawa mija się z zamierzonym celem.

Zostaw odpowiedź