Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

KLIWIA

CliviaPochodzi z południa Afryki, ma grube, mięsiste korzenie. Długie do 40 cm skórzaste, ciemnozielone liście są rozłożone symetrycznie w dwóch kierunkach. Na szczycie wysokiej, sztywnej łodygi, wyrastającej spomiędzy liści, w kwietniu, maju rozwijają się piękne, kielichowate kwiaty, barwy koralowej lub pomarańczowej (jest ich 10 do 20). W okresie zawiązywania się pąków i kwitnienia można doniczkę obracać, ponieważ pąki mają skłonność do zwracania się w kierunku światła. Po przekwitnięciu kwiatostan należy ściąć, aby wykształcenie nasion nie osłabiało rośliny.
W ciągu lata kliwię należy ustawiać w półcieniu i podlewać umiarkowanie, bo mięsiste korzenie łatwo gniją przy nadmiarze wody. Co 2—3 tygodnie pożądane jest zasilanie rośliny.
Na jesieni, a zwłaszcza w zimie, podlewanie trzeba bardzo ograniczyć. Przez zimę kliwię dobrze jest trzymać z dala od światła i w temperaturze około 10°C, choć znosi temperaturę nieco wyższą (do 15°C).
W marcu roślinę należy przenieść w widne miejsce i podlewać regularnie.
Kliwię przesadza się nie częściej niż co 3-4 lata, w czerwcu, w ziemię dość ciężką i zwięzłą, najlepiej kompostową. Wielkość doniczki powinna być dostosowana do rozmiarów bryły korzeniowej. Używać należy raczej doniczek mniejszych niż zbyt dużych.
Kliwię można rozmnażać przy przesadzaniu przez oddzielanie młodych roślin. Aby jednak mogły one jak najszybciej zakwitnąć, powinny pozostawać przy roślinie matecznej przez dwa lata do chwili pojawienia się.

Dane wpisu

Data
27 stycznia 2010

Kategoria

Tagi