Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

HIPEASTRUM

HipeastrumW zimie i wczesną wiosną kwitnie jeden z najokazalszych i bodaj najpiękniejszych kwiatów – HIPEASTRUM, co w tłumaczeniu znaczy „Gwiazda rycerza”. Roślina ta znana jest najczęściej pod nieprawidłową nazwą amarylis. Właściwy amarylis, niezwykle rzadko spotykany, w odróżnieniu od hipeastrum kwitnie latem, przed wyrośnięciem liści i ma na łodydze 8—12 kwiatów. Obydwie rośliny należą do tej samej rodziny — amarylkowatych. Hipeastrum wygląda bardzo okazale. Dwa do czterech, bardzo duże, nieraz do 20 cm średnicy, dzwonkowate kwiaty wyrastają ze szczytu wysokiej, sztywnej łodygi. Są purpurowe, różowe, białe, często ze smugami, doskonałe w kształcie i barwie, efektowne i dekoracyjne. Okres kwitnienia trwa 2 tygodnie.
Hipeastrum jest rośliną cebulową, pochodzącą z ciepłych stref Ameryki, toteż uprawiana w mieszkaniach wymaga zawsze wyższej temperatury (16-22°C), a ziemi żyznej, próchnicznej.
Aby hipeastrum wydało 3-4 okazałe kwiaty i powtarzało co roku kwitnienia, cebula musi dorosnąć do około 20 cm obwodu.
Dla wzmocnienia cebuli w okresie wzrostu, począwszy od kwietnia, do końca lipca wskazane jest zasilanie jej co 2 tygodnie przefermentowaną, rozcieńczoną gnojowicą lub roztworem mieszanki nawozów mineralnych (2 g na litr wody). Dobrze jest też zasilać roślinę rozcieńczoną krwią zwierzęcą (woda z płukania mięsa). W tym też czasie roślinę podlewa się regularnie, lecz umiarkowanie i trzyma w pełnym świetle.
Po przekwitnięciu należy kwiat ściąć, a łodyga po pewnym czasie zżółknie i zaschnie.

Aby hipeastrum kwitło w następnym roku, musi przejść 2-3 miesięczny okres spoczynku, od października do grudnia. W tym celu w sierpniu ogranicza się podlewanie, w końcu w ogóle nie podlewa, aby roślinę zasuszyć. Przechowuje  się  ją w ciemnym miejscu, nie wyjmując cebuli z doniczki, w temperaturze około 15°C, ale nie niższej niż 10°C.
W końcu grudnia wyjmuje się cebulę ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni, usuwa martwe i przesadza do świeżej ziemi inspektowej, zmieszanej z liściową (1:1) i małą ilością piasku (na dnie doniczki drenaż ze żwiru). Połowa cebuli powinna wystawać nad ziemię. Wskazane jest, by doniczka była niewiele większa od średnicy cebuli, tak aby odległość między ścianą doniczki a cebulą wynosiła 2,5 cm,
Przez około 3 tygodnie pozostawia się roślinę w piwnicy czy innym pomieszczeniu, skąpo podlewając. Gdy ukaże się pąk kwiatowy i podrośnie do kilku centymetrów, przenosi się ją do mieszkania, ustawia w świetle i często podlewa, zawsze jednak umiarkowanie. W tym czasie konieczna jest wyższa temperatura (18—22°C), ważne jest zwłaszcza ciepło od spodu. Kwitnienie następuje po 3—5 tygodniach.
W warunkach domowych najlepiej mnożyć hipeastrum przez oddzielanie cebulek przybyszowych w czasie przesadzania. Sadzi się je do doniczek o średnicy 8 cm w żyzną, przepuszczalną ziemię i postępuje jak z dużymi cebulami. Przez 2 do 3 lat uprawia się je jednak bez zasuszania, zmniejszając jedynie podlewanie w czasie  przypadającym na okres spoczynku. Dopiero w 3-4 roku, gdy cebula osiągnie 20 cm obwodu umożliwia się  jej   kilkumiesięczny spoczynek.

Dane wpisu

Data
27 stycznia 2010

Kategoria