Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

MIRT

Mirt Należy do długowiecznych dekoracyjnych krzewów o skórzastych, zawsze żywo zielonych błyszczących liściach, które po roztarciu w palcach wydzielają przyjemną, korzenną woń. Kwiaty, ukazujące się w maju-czerwcu, są niewielkie, ale dość liczne, białe, czasem z różowym nalotem. W czasach naszych prababek delikatnymi gałązkami mirtu zdobiono głowy i strój weselny panny młodej, bo mirt uważano za symbol radości. Na wsiach, w domach, w których rosły córki na wydaniu, matki zawsze uprawiały mirt.
Pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie wyrasta nawet do 3-5 m. „Mirt” to starogrecka nazwa, wywodząca się prawdopodobnie od słowa „myron”, co po polsku znaczy balsam, mirra. W uprawie domowej jest niekłopotliwy. Trzeba go trzymać w miejscach bardziej cienistych, na oknach wschodnich lub zachodnich. Nie znosi ostrego, bezpośredniego słońca, bo w środowisku naturalnym rośnie w cieniu innych krzewów. Na lato korzystnie jest wynieść mirt do ogrodu w cieniste miejsce albo na balkon i najlepiej zadołować z doniczką. W zimie trzeba roślinę umieścić w chłodniejszym, widnym pomieszczeniu, a ostatecznie, w najchłodniejszym miejscu pokoju. Wskazana jest zimą temperatura około 6°C, ale gdy jest to niemożliwe, wystarczy zapewnić 10—12°C. W okresie wiosenno-letnim wymaga obfitego podlewania, w jesienno-zimowym ograniczonego. W czasie wiosenno-letnim pożądane jest zasilanie co 2 tygodnie. Jest wrażliwy na wapń, trzeba więc dobrać odpowiednią mieszankę nawozową. Mirt przesadza się wiosną, młode rośliny co roku, starsze -co kilka lat. Ziemię lubi żyzną, inspektową, kompostową, z dodatkiem torfu i piasku, ale bez wapnia. Sadzić trzeba nie za głęboko, bo inaczej więdnie i może nawet zginąć. Przez odpowiednie cięcie można nadawać mirtowi różne formy, krzaczastą lub pienną. Gałązki można obcinać w różnych porach roku, co pobudza roślinę do silniejszego rozwoju.
Mirt rozmnaża się przez sadzonkowanie w zimie (styczeń-luty) lub w drugiej połowie lata. Ucięte wierzchołki pędów, długości 3-5 cm sadzonkuje się jak wszystkie inne. Ukorzeniają się w ciągu 2-3 tygodni, gdy są odpowiednio pielęgnowane i mają dość ciepło.

Dane wpisu

Data
26 stycznia 2010

Kategoria

Tagi