Rośliny doniczkowe

Hodowla roślin domowych, egzotycznych, ozdobnych i owocowych

FUKSJA

FuksjaMa również polską nazwę – ułanka, z uwagi na dwubarwność kwiatów, przypominającą epolety ułańskie.
Pochodzi z Meksyku i Ameryki Południowej, gdzie jako krzew rośnie w chłodniejszych lasach górskich. I te jej naturalne warunki środowiska trzeba wziąć pod uwagę w uprawie doniczkowej fuksji.
Kwiaty mają bardzo oryginalny kształt, piękne zestawienie kolorów, biały z różowym i amarantowym. Ukazują się one bardzo obficie od lipca do niemal późnej jesieni, stanowiąc naprawdę uroczą ozdobę. We Francji i Anglii fuksje zdobią nie tylko wnętrza, ale uprawiane są w ogrodach. Drzewka fuksji stoją w donicach przed domami, zwisają kaskadami ze skrzynek balkonowych i przyokiennych. Liczne odmiany fuksji różnią się pokrojem roślin, wielkością kwiatów, zestawieniem barw kielicha i korony. Kwiaty bywają pojedyncze i pełne.
Roślina ta jest łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Trzeba jej zapewnić miejsce dobrze oświetlone, ale nie nasłonecznione. Może stać na wschodnim, zachodnim oknie, a nawet północnym, ale wtedy głęboki cień zmniejsza jej kwitnienie. Wiosną i w lecie roślinę należy obficie podlewać, w okresie zimowego spoczynku ograniczając dostarczanie wody, ale nie na tyle, aby przesuszać bryłę korzeniową. Okres spoczynku rozpoczyna się po przekwitnięciu. Roślina wtedy zaczyna zrzucać część liści i jakby marnieje, ale tylko pozornie. Na ten czas korzystnie jest umieścić fuksję w chłodniejszym miejscu (12-15°C, a nawet do 8°C).
W marcu, po oczyszczeniu ze słabych gałązek i cięciu formującym pokrój rośliny (krzaczasty, drzewkowaty), fuksję przesadza się do nieco większej doniczki, w świeżą ziemię, najlepiej inspektową z dodatkiem rozdrobnionego torfu i piasku w proporcji 3:1:1. Początkowo podlewanie powinno być umiarkowane, potem coraz obfitsze. Po miesiącu roślinę można zacząć zasilać co 10 dni, aż do sierpnia, kiedy to zacznie się przygotowywać do zimowego spoczynku.

Fuksję rozmnaża się łatwo przez sadzonkowanie od stycznia do kwietnia, ale można też w maju-czerwcu, gdy już od dołu pędy sq nieco zdrewniałe. Na sadzonkowanie bierze się górny odcinek pędów, z 5-6 parami liści, z których dolną trzeba usunąć. Sadzonki umieszcza się w mieszaninie piasku i torfu, w lekkiej ziemi próchniczej z piaskiem i torfem, w namoczonym przedtem perlicie. W temperaturze powyżej 20°C ukorzeniają się one już po 2 tygodniach. Rozwijające się rośliny przesadza się do doniczki początkowo w lżejszą ziemię, jednocześnie przeprowadzając cięcie dla nadania pożądanej formy.
Jeżeli nie mamy fuksji w domu, warto rozejrzeć się po domach przyjaciół dla uzyskania sadzonek. Bez problemu kupimy ją również w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.

Dane wpisu

Data
25 stycznia 2010

Kategoria

Tagi